Loova lugemise konkurss

Sügis on aeg lugude rääkimiseks/lugemiseks ja kuulamiseks.

Eesti Lugemisühing koos Soome Instituudi ja Tallinna Keskraamatukoguga õhutavad minema veel

sammukese kaugemale ja tegema ettelugemisest loov lugemine ehk siduma kuulamise ja lugemise loovate tegevustega ja saatma selle jäädvustuse Lugemisühingu konkursile „Loov lugemine Lugemispesades“. Loovlugemise tegevuse kirjelduse ja jäädvustuse saad meile saata -SIIT-

Loov lugemine on lugemistehnika, mis rõhutab aktiivset süvenemist ja teksti tõlgendamist, mitte selle sisu passiivset omandamist. See on materjaliga seostumine sügavamal tasemel ning teemade, ideede ja seoste uurimine, kasutades loovust - kujutlusvõimet ja kriitilise mõtlemise oskusi.

https://www.hndenglish.com/2023/03/what-is-creative-reading.html

Looval lugemisel on tihe seos teiste kunstidega:

  • Kirjandusega – loo uus lõpp, kirjuta järg, kujutle - kirjuta, mis enne juhtus, loo luuletus…..
  • Draamaga – etenda, tee varjuteatrit, mängi rollimängu, muuda rolle (poisi asemel tüdruk, noore asemel vana, inimeste asemel loomad ja vastupidi)……
  • Liikumisega, tantsuga – esita pantomiim, esita tantsuna, kujuta liikumises……
  • Filmiga, visuaalkunstidega – tee lühifilm, multifilm, fotoseeria, slaidiseanss…..
  • Kujutava kunstiga – illustreeri, modelleeri, kujuta koomiksina, tee kollaaž, mandala, kujuta looduslike materjalidega…..
  • Muusikaga – täienda lugu helidega, esita lugu pillidel, loo laul….

Kutsume üles lugema ja kuulama ettelugemise päeval Eno Raua teoseid, registreeruma Põhjamaade kirjanduse nädalale ning lähenema lugemisele loovalt. Lugemine ja tegevused võivad toimuda ka nende sündmuste vahepeal.

Laadige meie Lugemispesa projekti kodulehele lugemispesa.eu üles oma loova lugemise tegevuste jäädvustused 19. novembriks 2023:

Mis teoseid lugesite, kellega ja millal?

Mis tegevusi tegite (kirjeldus, tunnikava)?

Jäädvustused sellest tegevusest (loomingu näited, fotod, videod).

Teie head ideed teeme kodulehel kättesaadavaks, et inspireerida õpetajaid, raamatukogutöötajaid ja kõiki teisi, kelle südameasi on  laste lugemisoskuse ja -huvi toetamine.

Osalejaid tunnustame  meenete ja auhindadega ning kutsume üritusele Loovlugemine Lugemispesas 7. detsembril kell 17 Tallinna Keskraamatukogus Estonia pst 8.

Lisainfo meeli.pandis@gmail.com

Eesti Lugemisühing https://lugemisyhing.ee/

Soome Instituut https://finst.ee/

Tallinna Keskraamatukogu https://keskraamatukogu.ee